"Αν και κάποιες φορές αισθάνθηκα μια σχετική αμηχανία, ή και φόβο, διηγήθηκα πολλά πράγματα που ποτέ δεν είχα δημοσιοποιήσει, γιατί στην τελική δεν κάνω κάτι άλλο από το να δείχνω ποιος είμαι. Τι έχω να κρύψω από τη στιγμή που μου αρέσει να είμαι διαφανής;"
Ένα βιβλίο που συνδέει την οικονομική ιστορία και την επιχειρηματική διαδρομή στα μέσα του προηγούμενου αιώνα με την ζωή στην αστική Αθήνα – και με την μεγάλη ιστορία εργατικών αγώνων, όπως μένει ανεξίτηλη και στον 21ο αιώνα...
Υπήρξε αναμφίβολα μια από τις εμβληματικές εικόνες του εικοστού αιώνα: δύο αγόρια, δύο νεαροί πρίγκιπες, να περπατούν πίσω από το φέρετρο της μητέρας τους, καθώς ολόκληρος ο πλανήτης παρακολουθούσε συγκλονισμένος, βυθισμένος στην απόλυτη θλίψη - και στην αβεβαιότητα...