Από τον πρόλογο του Σταύρου Ζουμπουλάκη: H πολλαπλή αναγνώριση στο εξωτερικό, του Νίκου Καζαντζάκη, αποτέλεσε βασικό παράγοντα της αλλαγής και της δικής μας στάσης απέναντί του, η οποία παρατηρείται τα τελευταία χρόνια: πώς είναι δυνατόν να υποτιμούμε έναν Έλληνα συγγραφέα τον οποίο ο υπόλοιπος κόσμος τιμά; Πληθαίνουν πράγματι διαρκώς και στον τόπο μας οι σοβαρές μελέτες για το έργο του από παλαιότερους και νεότερους μελετητές...
Από τον Σκρουτζ, τον Γιάννη Αγιάννη και τον Ρασκόλνικωφ έως τον Τζιριτόκωστα, τη Φραγκογιαννού, τη Μαρίνα Μπαρέ και την Εκάβη Λόγγου, το όνομα του λογοτεχνικού χαρακτήρα συχνά χρησιμοποιείται ως μετωνυμία του έργου στο οποίο στεγάζεται...